Бугун, 19 февраль куни “Тинчлик кенгаши”нинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтмоқда. Ушбу тадбир Оқ уй тарафидан тўғридан тўғри ёритилмоқда.
АҚШ Тинчлик институтида бўлиб ўтаётган саммит учун Вашингтонга камида 40 та давлат вакиллари, жумладан, давлат раҳбарлари ташриф буюрган. Мезбон тараф бўлган АҚШ Президенти Дональд Трамп барча қўноқларни бирма бир таништириб келмоқда.
Навбат Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга келганда, Дональд Трамп Ўзбекистон раҳбарини дўсти деб ҳисоблашини билдирди.
“Ўзбекистон Президенти Мирзиёев, менинг дўстим. Сизнинг мамлакатингиз ажойиб тарзда ривожланмоқда. Сиз ажойиб ишлаяпсиз. Ва муаммо йўқ”, деган Трамп.
Шунингдек, Трамп Ўзбекистон, Қозоғистон, Озарбайжон, БАА, Марокаш, Баҳрайн, Қатар, Саудия Арабистони ва Қувайт ёрдам пакетига 7 миллиард доллардан ортиқ маблағ ажратганини маълум қилди.
Эслатиб ўтамиз, кеча 18 февраль куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси ҳамроҳлигида амалий ташриф билан АҚШга етиб борган эди.